KP škol v šachu 2017

23.02.2017

Krajské kolo Přeboru škol v šachu 2017

Ve dnech od 14. do 16. února uspořádala Šachová škola Havlíčkův Brod ve spolupráci se Základní školou Otokara Březiny Jihlava Krajské kolo Přeboru škol v šachu 2017. Všechny turnaje se hrály tempem 2 x 15 minut systémem každý s každým na 9 kol. Pořadatel zajistil veškerý šachový materiál a také on-line přenos. Výsledky byly také průběžně aktualizovány na chess-results.com. Hrálo se v Jihlavě v ZŠ O. Březiny. Turnaj řídila Renáta Brožová a hlavní rozhodčí Zdeněk Fiala s kolektivem rozhodčích a spolupořadatelů. Vše bylo předem připraveno, takže turnaj začal dle časového plánu a skončil též včas. V každé kategorii startovalo 9 školních družstev. Za šachovnice zasedlo celkem 118 mladých šachistů Kraje Vysočina.

Krajskému kolu předcházela kola základní a kola okresní. V období od října do listopadu 2016 sehráli žáci základních škol a studenti středních škol základní kolo na svých školách. Nejlepší hráči vytvořili školní tým, který školu reprezentoval na okresním kole. Družstvo tvoří vždy 4 hráči a maximálně 2 náhradníci. Soutěž se hraje ve 3 věkových kategoriích: 1. kategorie: 1. až 5. třída, 2. kategorie: 6. až 9. třída (+ odpovídající ročníky gymnázií) a 3. kategorie: střední školy. Okresní kola se konala od listopadu 2016 do ledna 2017. Vždy dva nejlepší týmy z okresních kol postoupily do krajského kola.

V Kraji Vysočina startovalo v okresních kolech celkem 62 družstev. Nejvíce družstev startovalo v Okresním přeboru škol okresu Havlíčkův Brod, celkem 17. OP škol v Pelhřimově se zúčastnilo 14 družstev, ve Žďáře nad Sázavou startovalo 12 týmů, v Třebíči hrálo 10 škol a v Jihlavě hrálo 9 týmů.

V kategorii 1. až 5. tříd zvítězila ZŠ Buttulova Chotěboř se ziskem 28 bodu. Vítězný tým startoval v sestavě Viola Ruby Pejřimovská, Radek Nejedlý, Tadeáš Rubel Pejřimovský a Filip Krupička. Druhé místo obsadila ZŠ Smetanova Chotěboř, která získala 25 bodů. ZŠ Smetanova Chotěboř hrála ve složení Rudolf Jun, Robert Jun, Lukáš Nejedlý, Rostislav Jun a Josef Mrázek. Obě chotěbořské školy postupují na Mistrovství ČR škol. Třetí místo patří ZŠ O. Březiny Jihlava, která uhrála 18 olympijských bodů. Sestava Jihlavy: Filip Kaláb, Pavel Blažek, Jáchym Spilka a Tomáš Nekvinda.

Nejlepším hráčem na 1. šachovnici se stal Rudolf Jun. Na druhé šachovnici byl nejlepší Robert Jun. Na třetí šachovnici dominoval Tadeáš Rubel Pejřimovský a čtvrtou desku ovládl Filip Krupička. Vítězové jednotlivých šachovnic dosáhli stoprocentního zisku.

Vítězství v kategorii 6. až 9. tříd patří 4. ZŠ Žďár nad Sázavou, která získala 28 bodů. Vítězný tým hrál v sestavě Tomáš Vokoun, Martin Fousek, Vojtěch Kolátor a Ondřej Houdek. Stříbrné medaile a postup na Mistrovství ČR si odvezlo Gymnázium Humpolec, kterému chybělo 1,5 bodu na vítěze. Družstvo Humpolce startovalo v sestavě Jiří Klubal, Vojtěch Zach, Tomáš Škaryd, Jan Hajčiar a Tereza Zachová. Bronzové medaile vybojovala ZŠ Havlíčkova Borová, která nastoupila v sestavě Václav Kubát, Tomáš Balek, Jakub Lacina a Denisa Bruknerová.

Nejlepším hráčem na 1. šachovnici byl ziskem 7,5 bodu Jiří Klubal. Na druhé desce zaznamenal zisk 7,5 bodu Vojtěch Zach. Na třetí šachovnici získal 7 bodů Tomáš Škaryd. Nejúspěšnějším hráčem na čtvrté desce se stal se 7 body Ondřej Houdek.

V kategorii středních zvítězilo Gymnázium Chotěboř, které získalo 26,5 bodu. Vítězný tým hrál v sestavě Jan Tůma Jan, Ondřej Dejmal, Petr Klabeneš a Šárka Volaninová. O půl bodu méně a druhé postupové místo vybojovala SPŠT Třebíč, která startovala v sestavě Josef Růžička, David Mičulka, Tomáš Zelený a Daniel Bubla. Třetí místo obsadilo Gymnázium Havlíčkův Brod, které přišlo o postup v přímém souboji s Třebíčí. Gymnázium Havlíčkův Brod nastoupilo v sestavě Simona Suchomelová, Petr Brož, Petr Štůla, Tomáš Růžek a Jan Suchomel.

Nejlepším hráčem na 1. šachovnici byl se ziskem 7,5 bodu Vít Kratochvíl (OA a HŠ Třebíč). Na druhé šachovnici byl nejlepší David Mičulka, který uhrál 100%. Na třetí šachovnici byl nejúspěšnější Tomáš Zelený, který byl též stoprocentní. Na čtvrté desce byla nejlepší Šárka Volaninová, která získala 7 bodů z 8 partií.

Nejlepší týmy v každé kategorii získaly pěkné poháry, velké medaile a pěkné věcné ceny. Dále si všechny týmy odvezly diplom za své umístění a také konečnou tabulku. Věcné ceny a diplomy též získali nejlepší hráči na jednotlivých šachovnicích. Nejlepší dva týmy z každé kategorie postoupily do republikového finále, které se koná v červnu ve Zlíně.

Jménem pořadatelů bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich sportovní výkony a hru fair play. Pedagogům a trenérům děkuji za spolupráci a také za podporu šachu na školách. Poděkování patří Základní škole Otokara Březiny za spolupráci a zajištění hracího sálu. Hlavní poděkování patří Krajskému úřadu Jihlava za finanční podporu Krajského kola Přeboru škol v šachu. Bez této podpory bychom nemohli pořádat krajský přebor na této úrovni.