ŠACHOVÝ KROUŽEK

AZ CENTRUM SVČ Havlíčkův Brod

Jaký je přínos šachů?

Šachy rozvíjí rozumové dovednosti, soustředění, paměť a analytické schopnosti. Mladé a nezkušené hráče učí všem těmto schopnostem, které jsou důležité pro podávání dobrého výkonu ve škole a v budoucnu při vykonávání profese. Šachy učí děti lépe se adaptovat a orientovat ve skutečném světě neustálých problémů.

Komu je kroužek určen?

Šachový kroužek je určen všem, od prvňáčků až po ty nejstarší. Naším cílem je, aby si děti osvojily základní pravidla a strategii šachu. Současně chceme, aby si děti získaly kladný vztah k šachům a dobře se u nich pobavily. Část kroužku je věnována výuce a opakování základů a další část je věnována samotnému hraní, kde si děti mohou všechno naučené ihned vyzkoušet. K programu kroužku patří nejrůznější šachové turnaje a soutěže.

Kdo jsme?

Jsme trenéři 2. třídy a trénování šachů se věnujeme již 20 let. Řada našich svěřenců se probojovala na Mistrovství ČR, kde získala cenné medaile a také postupy na Mistrovství světa a na Mistrovství Evropy.

Zabýváme se trénováním mládeže v kroužcích pro začátečníky a v kroužcích pro pokročilé.

S talentovanými žáky pracujeme dle individuálního tréninkového plánu.

Naši trenéři a spolupracovníci:

Pavel Brož - trenér 2. třídy, 20 let praxe

Renáta Brožová - trenérka 2. třídy, 20 let praxe

Lukáš Karásek - trenér 2. třídy a ligový hráč

Jaroslav Benák - trenér 2. třídy a mezinárodní rozhodčí

Zdeněk Fiala - trenér 2. třídy a mezinárodní organizátor

V Kraji Vysočina je 6 trenérů 2. třídy a 5 z nich pracuje pro ŠK AZ CENTRUM Havlíčkův Brod.

Historie naší činnosti:

Do roku 2007 trénovali Pavel Brož a Renáta Brožová mládež v šachovém oddíle TJ Jiskra Havlíčkův Brod a vychovali zde řadu mladých a nadějných hráčů. Nejlepší hráči pravidelně hráli na Mistrovství Moravy a Slezska mládeže a také na Mistrovství ČR mládeže. Řada z nich bojovala i o medaile. Oddíl měl jeden tým v extralize dorostu a jeden tým v národní lize dorostu. V roce 2006 vybojovalo družstvo dorostu 6. místo v Extralize dorostu. Dvě až tři družstva hrávala na Mistrovství ČR družstev starších žáků a další družstvo pravidelně hrálo na Mistrovství ČR družstev mladších žáků. Pod jejich vedením byl tento oddíl úspěšným mládežnickým střediskem.

V roce 2007 se změnila struktura šachového oddílu TJ Jiskra Havlíčkův Brod, trenéři z oddílu odešli a oddíl se přestal účastnit vyšších soutěží.

Současnost:

Od roku 2007 trénují Pavel Brož a Renáta Brožová mládež v šachovém kroužku v AZ CENTRU Havlíčkův Brod a v Šachovém klubu Světlá nad Sázavou. Jejich práce je vidět na výsledcích. Družstvo mládeže hraje 1. ligu mládeže, děti pravidelně hrají na Mistrovství ČR družstev starších žáků a na Mistrovství ČR družstev mladších žáků. Děti pravidelně hrají na Mistrovství Moravy a Slezska mládeže a také na Mistrovství ČR mládeže. A ti nejlepší hrají i na Mistrovství světa a na Mistrovství Evropy.

Výsledky roku 2016:

Mistrovství Evropy juniorských družstev - ŠK Světlá - 8. místo

Mistrovství světa kategorie dívek do 18 let - Simona Suchomelová - 29. místo

Mistrovství Evropy kategorie dívek do 18 let - Simona Suchomelová - 23. místo

Mistrovství Evropské unie mládeže kategorie chlapců do 14 let - Ondřej Dejmal - 12. místo

Mistrovství ČR juniorek - Simona Suchomelová - 3. místo

Mistrovství ČR dorostenek - Šárka Volaninová - 8. místo

1. ligu družstev mládeže - ŠK Světlá "A" - 8. místo

Krajský přebor družstev mládeže - ŠK Světlá "B" - 1. místo před "A" týmy Žďáru, Jihlavy a Pelhřimova. Jiskra Havlíčkův Brod nepostavila šestičlenné družstvo do KP.

Další informace o kroužku

Vám poskytneRenáta Brožová mailem na renabro@seznam.cz či telefonicky na 723 226 846.

Naše heslo:

Neumíš šachy? Přijď mezi nás, my tě je naučíme hrát.

Umíš tahat figurkami? My ti ukážeme, jaký přínos šachy mají.

Chceš hrát na vyšší úrovni? Přijď mezi nás.