Přebor škol v šachu 2016/2017

07.02.2017

V období od října do listopadu 2016 sehráli žáci základních škol a studenti středních škol základní kolo na svých školách. Nejlepší hráči vytvořili školní tým, který školu reprezentoval na okresním kole. Družstvo tvoří vždy 4 hráči a maximálně 2 náhradníci. Soutěž se hraje ve 3 věkových kategoriích: 1. kategorie: 1. až 5. třída, 2. kategorie: 6. až 9. třída (+ odpovídající ročníky gymnázií) a 3. kategorie: střední školy. Okresní kola se konala od listopadu 2016 do ledna 2017. Vždy dva nejlepší týmy z okresních kol postoupily do krajského kola.

V Kraji Vysočina startovalo v okresních kolech celkem 62 družstev. Nejvíce družstev startovalo v Okresním přeboru škol okresu Havlíčkův Brod, celkem 17. OP škol v Pelhřimově se zúčastnilo 14 družstev, ve Žďáře nad Sázavou startovalo 12 týmů, v Třebíči hrálo 10 škol a v Jihlavě hrálo 9 týmů.

Do krajského kola v kategorii 1. až 5. třídy postoupily: ZŠ Otokara Březiny Jihlava A, ZŠ Otokara Březiny Jihlava B, ZŠ Náměšť n. O., Komenského, ZŠ Havlíčkova Mor. Budějovice, ZŠ Smetanova Chotěboř, ZŠ Buttulova Chotěboř, ZŠ Pelhřimov, Na Pražské, ZŠ Želiv, ZŠ Velká Losenice a ZŠ Nové Veselí.

Do krajského kola v kategorii 6. až 9. třídy postoupily: Gymnázium Jihlava, ZŠ Otokara Březiny Jihlava, ZŠ Týnská Třebíč, ZŠ Náměšť n. O., Komenského, ZŠ a MŠ Havlíčkova Borová, ZŠ a MŠ Lipnice, Gymnázium Humpolec, ZŠ Pelhřimov, Na Pražské, 4. ZŠ Žďár n.Sáz. a ZŠ Velká Losenice.

Do krajského kola v kategorii středních škol postoupily: Gymnázium Jihlava, SŠPTA Jihlava, SPŠT Třebíč, OA a HŠ Třebíč, Gymnázium Havlíčkův Brod, Gymnázium Chotěboř, Gymnázium Humpolec, Gymnázium Pelhřimov, Gymnázium Žďár n.Sáz. a Biskupské gymnázium Žďár n.Sáz.

Krajská kola se uskuteční od 14. do 16. února 2017 v Jihlavě. V úterý nastoupí žáci 1. stupně, ve středu budou hrát družstva 2. stupně a ve čtvrtek se utkají týmy středních škol. Hrát se bude systémem každý s každým na 9 kol. Tempo hry bude 2x 15 minut pro každého hráče. Pořadatelé zajistili kromě jiného i on-line přenos a průběžnou aktualizaci výsledků. Pořadatelem Krajského kola přeboru škol v šachu je Šachová škola Havlíčkův Brod ve spolupráci se Základní školou Otokara Březiny Jihlava. Krajský přebor škol 2017 finančně podpořil Kraj Vysočina. První dva týmy z krajských kol postupují do republikového finále, které se uskuteční v červnu 2017 ve Zlíně.